stavanie hudobných mostov, prečo? a pre koho?
Ak sa chcete dostať z jedného brehu rieky na druhý, najlepším spôsobom je postaviť most. Ak ho postavíte, môžu tadiaľ totiž chodiť aj iní ľudia. Ak chcete prekonať hlboké údolie, opäť bude najlepšou možnosťou most, cez ktorý môžete pokojne prejsť na druhú stranu a spoznať „druhý breh“ rieky alebo údolia, spolu s ďalšími ľuďmi. Vytvárate tak priestor nielen pre seba, ale tiež pre priateľov, komunitu, mesto, krajinu, pre celý svet.
building bridges
je hudobný projekt s rovnakým cieľom. Vytvára symbolický most medzi vzdialenými svetmi, ktoré by pravdepodobne nenadviazali kontakt. Ich obyvatelia by sa pozorovali z veľkej diaľky a vytvárali si vlastné predstavy o „tom druhom brehu“. Nebyť mosta, možno by sa nikdy nestretli, nikdy by nemali možnosť prepojiť svoje energie do jedného prúdu hudobnej tvorby. Môžete si položiť otázku, čo majú spoločné nórsky jazzový kontrabasista, spevák a skladateľ Steinar Raknes, ktorý spolupracoval s hviezdami ako Chick Corea, Bobby McFerrin či Michael Brecker, Čavalenky, rómsky raper z Holíča, mladá ukrajinská huslistka Julia Roshko a multižánroví hudobníci, klarinetista Braňo Dugovič a akordeonista Boris Lenko. To je toľko svetov dokopy, že vzniká neviditeľná pavučina mostov a prepojení, ktorá vytvára nový (hudobný) svet.
S fenomenálnym hráčom na hardangerských husliach, skladateľom a improvizátorom Nilsom Øklandom sme sa prvýkrát stretli v Osle a keď vytiahol nástroj a zahral pár melódií, začal som tušiť, že nás spolu s akordeonistom Borisom Lenkom a klarinetistom Braňom Dugovičom, ktorí sa s ľahkosťou pohybujú v rozličných žánroch a štýloch, čaká nové vzrušujúce hudobné dobrodružstvo. Na našej ceste sa k nemu pridali speváčky Åsne Valland Nordli, Gabriela Kováčiková a kontrabasista Robert Ragan. Skúšky, koncerty i nahrávanie sa zmenili na objavovanie nových hudobných svetov, v ktorom sa naše skúsenosti, poetiky, temperamenty stretli, dopĺňali a vytvorili magické zvukové krajiny slobody, krásy, spomienok a spoločného objavovania.
Prečo a pre koho to vlastne robíme? Vieme, že jedným projektom zmeniť svet nemôžeme. Môžeme ho meniť vlastnými rozhodnutiami, môžeme priniesť na pódium tých, ktorí sú v našej spoločnosti zraniteľnejší, slabší či ponižovaní. Keď sa započúvame do rómskych, židovských či ukrajinských melódií, už len cez toto neviditeľné bohatstvo môžeme prijať viac ako si dokážeme pripustiť. Keby hudba mohla inšpirovať a formovať naše každodenné spolužitie, spoločen- sko-politické debaty a vytvárať most dôvery medzi Slovákmi a minoritami, mali by sme sa všetci lepšie. Skúsme sa inšpirovať aj hudbou, možno bude o pár hejtov, nadávok, ponižujúcich slov či dokonca vystrelených nábojov menej. Dal by Boh, aby to tak bolo.
jozef lupták violončelista, staviteľ mostov
Building Bridges
Projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 166 740 € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 29 423 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Cieľom projektu je rozvíjanie interkultúrneho dialógu a prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením komunikácia tém tolerancie voči menšinám, rodovej rovnosti, odmietania antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.
Spoločným úsilím k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe.
#eeagrants #konvergencie #BuildingBridges #SPOLOCNEzaDOBREnapady
viac o projekte
Koncept projektu Building Music Bridges vznikol ako výsledok spolupráce medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie (Bratislava, Slovensko), Kjell Kalleklev Management (Bergen, Nórsko) a International Voice of Justice – Europe (Oslo, Nórsko). Jeho cieľom je rozvíjanie interkultúrneho dialógu na báze umenia so snahou komunikovať prostredníctvom aktivít spojených s hudobným umením témy ako tolerancia voči menšinám, rodová rovnosť, odmietanie antisemitizmu a nenávistných prejavov v spoločnosti. Spolupráca s partnermi vznikla na základe predchádzajúcich skúseností, spoločných hodnôt, ambície formovať nové publikum a komunikovať prostredníctvom umenia aktuálne spoločenské témy. Medzi aktivity plánované v rámci projektu patria umelecké mikrorezidencie vybraných slovenských a nórskych umelcov na Slovensku zahŕňajúce spoluprácu s neprofesionálnymi umelcami z prostredia rómskej komunity, edukačné podujatia – prednášky pre študentov, profesionálov a laickú verejnosť, otvorené skúšky pre publikum s limitovaným prístupom ku kultúrnym podujatiam, séria koncertov, diskusií a workshopov na hudobných akadémiách a konzervatóriách zameraných na prezentáciu umelcov z prostredia minorít a hudobno-slovný program Voices of Holocaust vytvorený v spolupráci s International Voice of Justice – Europe. Zámerom projektu je tiež posilnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti hudobnej kultúry medzi Slovenskom a Nórskom. Projekt Building Music Bridges bol vytvorený s víziou udržateľnosti minimálne v priebehu nasledujúcich 3 – 5 rokov potenciálom trvalých umeleckých väzieb umožňujúcich ďalšie kultúrne aktivity medzi Slovenskou republikou a Nórskym kráľovstvom.